7. nedjelja kroz godinu



U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: »Čuli ste da je rečeno: Oko za oko, zub za zub! A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi. Onomu tko bi se htio s tobom parničiti da bi se domogao tvoje donje haljine prepusti i gornju. Ako te tko prisili jednu milju, pođi s njim dvije. Tko od tebe što zaište, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoće da mu pozajmiš. Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone da budete sinovi svoga Oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici? I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani? Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!«

Mt 5, 38-48


Oko za oko, zub za zub; ti trebaš ljubiti bližnjega a mrziti neprijatelja. To su pravila kobnoga svijeta. Pravila, koja ne rijetko izviru iz naše potrebe za pravednošću, a ipak ne služe ozdravljenju. Sunce koje izlazi nad zlima i dobrima, i kiša koja pada pravednicima i nepravednicima, slike su za životne mogućnosti koje nam Bog nudi, da bi naš svijet bio zdraviji.
Jednostavni recept za to, što je kršćansko, ne da se iz toga izvesti. Tko usprkos tome to čini, brzo je u opasnosti, da postane nekritičan prema sebi, uvjeren u vlastitu nepogrešivost. Ipak nas Isus poziva, da razvijemo maštu, kako možemo srušiti mnogostruke granice, predrasude i neprijateljstva među nama. Samo je pitanje mogu li ja odgovoriti na riječ koja me uvrijedila, a da sam ne uvrijedim; imam li hrabrosti u malim koracima probiti đavolske krugove obostranoga zaračunavanja. Prijeko su potrebni glasnici, koji kao Isusovi prijatelji pokušavaju izreći to bodrenje i pokušati ga živjeti. I to na svim razinama naše Crkve i u svim područjima pastoralnog i socijalnog djelovanja. Živjeti povjerenje gdje se susreće nepovjerenje, graditi mostove gdje zidovi remete pogled.
Isusov zahtjev za naše ponašanje kako ga mi susrećemo u govoru na Gori je velik. On je ipak manje opomena a više hrabrenje i bodrenje, da se probije đavolski krug, da sami postanemo zdravi i drugima omogućimo ozdravljenje.


Često se susrećemo s određenim zakonima Staroga Zavjeta o kojima smo prozvani razmišljati. Na nekim mjestima zakonodavnih dijelova SZ stoje odredbe o tzv. odmjerenoj kazni: "Tko ozlijedi svoga bližnjega, neka mu se učini kako je on učinio: lom za lom, oko za oko, zub za zub - rana koju je on zadao drugome neka se zada i njemu". Iščupamo li takve tekstove iz starozavjetnog teksta, izgledaju okrutni i sramotni za svetu knjigu Židova i kršćana. Oni su, međutim, u vrijeme kad su napisani bili golem korak naprijed na području ljudskih prava. Odmazda ili kazna za učinjenu nepravdu trebala je, prema Hamurabijevu zakoniku (oko 1750. pr. Kr.) i drugim međunarodnim propisima Starog Istoka koji su ušli i u SZ, biti u skladu s nanesenom ozljedom ili štetom. Suprotstavljanje nasilju, uzvraćanje udaraca smatralo se - i još se uvijek smatra - normalnim pravom pojedinaca, grupa i naroda.
Isus je u Govoru na gori pozvao svoje sljedbenike da svojim svladavanjem uprisutnjuju Božju dobrotu kao što je on sam uprisutnjuje. Isus je odražavao dobrotu Boga koji svojim suncem grije pravedne i nepravedne te svojom kišom zalijeva usjeve dobrih i zlih. Poticaj na nenasilno ponašanje u znak zahvalnosti za Božju dobrotu Isus je izrekao šokantno i pamtljivo u obliku poziva na ljubav prema. neprijateljima i podmetanja drugog obraza kad nas ljudi pljusnu po jednom. Na meni i na tebi je kao i na čitavom našem narodu, koji se diči kršćanskim opredjeljenjem, da prihvatimo Isusov poziv i da po njemu živimo. Naravno, to se ne očekuje samo u našem odnosu prema našemu narodu, nego prema svim narodima koji nas okružuju, bilo nam to zgodno ili nezgodno. Ako smo Isusovi, onda nema iznimki.

Škare



Škare su višenamjenska alatka koja na primjer služi kao dio krojačkog pribora ili uredskog materijala korisna za rezanje papira i drugih sličnih materijala. Slično tome može se govoriti i o duhovnim škarama koje nam povjerava Gospodin da što lakše i brže prekinemo sa sponama ovoga svijeta i sa grješnim navikama, sa starim čovjekom i njegovim neurednim manama. Štoviše dao nam je oštre škare svoje svete riječi kojim je kadar dijeliti bitno od nebitnoga, sveto od profanira, istinski život od ljudskoga, Božju istinu od laži: Živa je Riječ Božja i djelotvorna; oštrija je od svakoga dvosjekla mača; prodire dotle da dijeli dušu i duh, zglobove i moždinu (Heb 4, 12). Ne preostaje drugo nego tim škarama odlučno odstraniti sve što ne pripada vjerodostojnom životu.


Krizmanici i Prvopričesnici
DOĐITE NA PEPELNICU NA SV. MISU!







JERKOVIĆ MAJA HRŽENICA LUDBREŠKA 10
400
IVANUŠA BOŽICA HRŽENICA VINOGRADSKA 15
200
ŠMER BRANKO KARLOVEC SREDNJA 5
200
SAČER ZVONKO KARLOVEC SREDNJA 2
200
PONGRAC ĐURĐICA SV ĐURĐ DRAVSKA 4
200
HORVAT DRAŽEN LUKA 105
200
GLOŽINIĆ ANA STRUGA 164
200
FUNTEK RUŽA STUGA 158
200
PRELOG VLADO STRUGA 48
200






Zlatko Bačani r. 1968.
iz Sesveta, Br. Radića 38


Mir vječni!




P
24.02. Sv. Sinerot  
U
25.02. Nestorije 7.30
S
26.02. PEPELNICA 17.00 +Ivan Florenino, Andrija Marija Kovač
17.30 ML
Č
27.02. Tugomil 7.30
P
28.02. Bogoljub 17.30 –Križni put
18.00 Misa
S
29.02. Hilarije 7.30 +Ob. Kovaček Anka Dragutin +Miroslav Kovaček i ob. Šmer
N
01.03.
1. korizmena

8.00 SĐ +Marija Ivan Štabi, Juraj Roza Bohnec, Orlović Tomo Kata i ob. Pavao i Štefica Sermek Franjo i Franciska Valjak +Marija Grgec
9.30 Hrženica +Štefica Nikola Hižak, Dragutin Marija Andrija Grgek +Ivan Brzaj, Filip Julka Lončarić, Ivan Banjkovec +Vručina Joisp
11.00 +  

     15.00 Križni put –Sv. Đurđ, Hrženica