3. nedjelja došašća
U ono vrijeme: Pitalo je Ivana mnoštvo: »Što nam je dakle činiti?«
On im odgovaraše: »Tko ima dvije haljine, neka podijeli s onim koji nema. U koga ima hrane, neka učini isto tako.« Dođoše krstiti se i carinici pa ga pitahu: »Učitelju, što nam je činiti?«
Reče im: »Ne utjerujte više nego što vam je određeno.« Pitahu ga i vojnici: »A nama, što je nama činiti?«
I reče im: »Nikome ne činite nasilja, nikoga krivo ne prijavljujte i budite zadovoljni svojom plaćom.«
Narod bijaše u iščekivanju i svi se u srcu pitahu o Ivanu nije li on možda Krist. Zato im Ivan svima reče: »Ja vas, istina, vodom krstim. Ali dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan odriješiti mu remenje na obući. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem. U ruci mu vijača da pročisti gumno svoje i sabere žito u žitnicu svoju, a pljevu će spaliti ognjem neugasivim.«
I mnogim je drugim pobudama Ivan narodu navješćivao evanđelje.
Lk 3, 10-18
Što imaju s kršćanskom radošću ozbiljne i čini nam se tvrde riječi Ivana Krstitelja? Je li Ivan možda prorok koji straši ljude, kao što to i dan danas neki naviještaju skori svršetak svijeta?
Ne, sigurno ne! Ivan je doduše propovjednik pokore, ali on želi ljude voditi do velike radosti, koju će naći u susretu s otkupiteljem Isusom Kristom. Obraćenje, koje on propovijeda, treba pomoći, da se ostavi zlo i da se srce potpuno okrene Bogu. Stoga je potrebno stupiti na put pravednosti i ljubavi. U tom smislu Ivan daje pripadnicima različitih zanimanja konkretni odgovor. Vojnici trebaju biti zadovoljni svojom plaćom, nikoga ne smiju krivo prijavljivati i neka ne čine nasilje. Carinici ne smiju utjerivati više nego je određeno. Tko ima dovoljno za jesti i dobro se oblači, neka dijeli s onim koji nema.
Kako se mi pripremamo za Božić? Pozvani smo, u ovom vremenu primiti sakrament pokore. U svetoj ispovijedi Bog nam daruje oproštenje grijeha, tako da primimo slobodan pogled nad našim životom i puni hrabrosti i nade možemo činiti dobro. Također je to put do radosti!
Naše srce ne smije ispuniti strah, nego povjerenje u Boga: Gospodin je blizu. To vrijedi u tamnim i teškim časovima; Bog nam je obećao svoju blizinu i darovao nam ju je u svome Sinu Isusu Kristu.
Razgovaraj s Isusom u molitvi. Slušaj Isusa koji ti govori u Evanđelju. Nađi Isusa u nevoljnima Neka nas sveta Djevica i Majka Božja Marija vodi k svome Sinu Isusu Kristu i pokaže nam Dijete u betlehemskoj štali!
Što trebamo činiti?
Dijeliti!
Ne utjerujte više nego što vam je određeno
Nikome ne činite nasilja, nikoga krivo ne prijavljujte i budite zadovoljni svojom plaćom!
Ova se nedjelja od starine zove "Gaudete - Radujte se" jer taj usklik sadrži ulazna pjesma koja je uzeta iz Fil 4, 4 i zove na radost zato što je Gospodin blizu. U zbornoj molitvi svećenik ističe da sabrana zajednica s vjerom očekuje blagdan rođenja Gospodnjeg i u ime nje prosi da i ove godine radosno dočekamo i proslavimo božićne blagdane. Slično u popričesnoj: "Gospodine, utječemo se tvojoj dobroti: po ovoj svetoj gozbi očisti nas od grijeha i pripravi nam duh na buduće blagdane". U prvom čitanju prorok zove Jeruzalem na radost zato što je Bog usred njega i obnavlja mu svoju privrženost. U drugom čitanju sužanj Pavao zove vjernike na radost zato što je Gospodin blizu. U evanđelju Luka donosi nastavak Krstiteljeve propovijedi. Narod u iščekivanju pitanja, da Ivan nije Mesija a on najavljuje Jačega koji će krštavati Duhom Svetim i ognjem. Luka ovakvu Krstiteljevu propovijed naziva pobudom i navještajem evanđelja. I kad prijeti, Krstitelj je navjestitelj radosne vijesti o spasenju koje je na dohvatu. Ivan je dakle evangelizirao pobudama. To znači da je poticao, hrabrio, podržavao pokornike u odluci o obraćenju, ulijevao im volju da se obrate. Iako najavljuje Mesiju koji će biti sveopći sudac, Krstitelj ostaje Preteča Mesije koji spašava. A spasenje koje Mesija nudi je zbiljska radosna vijest za sve ljude.
Dolaskom na svetu misu i odazivajući se unaprijed današnjim misnim čitanjima, pitajmo se, da li se znamo vjernički radovati? Je li naša radost "u Gospodinu"? Znademo li pjevanjem i misnim poklicima izražavati svoju vjerničku radost? Da li znamo svojim životnim uvjerenjima širiti radost oko sebe?
Vrijeme došašća svake nam godine stavlja na razmatranje otajstvo utjelovljenja da bismo o njemu ponovno razmišljali, jer je Kristovo utjelovljenje temeljna tajna naše vjere. Po Isusu Kristu Bog nije postao samo dijelom ljudske stvarnosti, nego dijelom svega vremena i prostora, cijelog svemira, od najkrupnijih do najsitnijih bića i stvorova. On je Emanuel -Bog s nama - u svim vremenima i prostorima postojanja. Božja Riječ “silazi” i postaje zemaljskim tijelom po Kristu. Bog se po “ušatorenoj (uzemljenoj) Božjoj Riječi” nastanjuje u cjelokupnu zajednicu života na Zemlji od njezinih početaka (usp. Post 1,9) pa do njezine proslave, kad ona postaje mjesto novog zajedništva života Boga, čovjeka i svih stvorenja (usp. Otk 21,1).
Blagost
Ništa se neće postići, barem ja tako mislim, prisilom, dokazivanjem i nametanjem, već ako hoće, bit će to zbog blagosti i dobrote kojom će netko biti motiviran.
Za moju vjeru blagost, jedan od 12 plodova Duha Svetoga, je jedan od najprivlačnijih elemenata.
Čak i kada se ogriješim grubošću i ohološću, blagost mi se uvijek vrati kao mjerilo po kojem pitam svoju savjest. Ne volim umjetnu namještenu blagost, kada je netko blag i ljubazan samo zato jer to mora biti. U odnosu s ljudima istomišljenicima i neistomišljenicima, prijateljima i suparnicima, u prenošenju vjere, pa i u postupanju prema sebi, osjećam zahtjev blagosti.
Ponekad mi se ipak čini da ljudi traže od drugih blagost dok sami nisu blagi što nije pošteno.
Kako god, ja ću se i dalje voditi načelom da je bolje blaže nego strože.
Više se pčelica uhvati na kap meda nego li na žlicu octa.
Završih ispovijed starijih i bolesnih župljana u župi. Sv. sakramentima u svojim kućma pristupilo je oko 240 župljana. Bogu hvala. Još uvijek, ako imate nekoga, zovite me za ispovijed. |
|
Tia Bešenić i Tin Mrvčić iz Selnika Gabrijela Međimorec kćerka Tomislava i Petre iz Prilesa 21. |
Anđela Šmicr.1932. iz Struge 73. Mir vječni! |
|