25. kroz godinu
Otišavši odande, prolažahu kroz Galileju. On ne htjede da to itko sazna. Jer poučavaše svoje učenike. Govoraše im: "Sin Čovječji predaje se u ruke ljudima. Ubit će ga, ali će on, ubijen, nakon tri dana ustati." No oni ne razumješe te besjede, a bojahu ga se pitati. I dođoše u Kafarnaum. I već u kući upita ih: "Što ste putem raspravljali?" A oni umukoše jer putem među sobom razgovarahu o tome tko je najveći. On sjede i dozove dvanaestoricu te im reče: "Ako tko želi biti prvi, neka bude od svih posljednji i svima poslužitelj!" I uzme dijete, postavi ga posred njih, zagrli ga i reče im: "Tko god jedno ovakvo dijete primi u moje ime, mene prima. A tko mene prima, ne prima mene, nego onoga koji mene posla."
Mk 9, 30-37
ŠTO STE PUTEM RASPRAVLJALI
Isus je u Evanđelju, poučio APOSTOLE - one koji su PLANIRALI ljestvicu karijere u Crkvi: dok su apostoli raspravljali o vlasti, položajima, ugledu, Isus naglašava: tko želi biti prvi, neka bude posljednji i sluga svima. Bit Crkve je služenje, ne zato to da bismo mogli umiriti savjest, nego zato što se u služenju nalazi bit onoga biti čovjek.
To se može shvatiti vrlo jednostavno, ali to nije tako lako živjeti: tko će rado uzeti križ na sebe? Tko želi - poput Isusa, biti od svih porugan, ismijan, odbačen? No, tko je jednom pokušao, može shvatiti: u tome je sreća, a ne nesreća naše vjere. Televizija, reklame, duh vremena nam, naprotiv, pričaju da možemo biti sretni samo ako lijepo izgledamo, ostanemo mladi, uspješni, ako imamo novaca i ako izbjegavamo da se o nama „šapće". I da su se apostoli razgovarali o svojim položajima, dobitku na lotu, šminki ili mobitelima, Isusov bi odgovor bio isti: „On postavi dijete u sredinu uzme, ga u naručaj (-) Tko prihvati jedno ovakvo dijete zbog mene, mene prihvaća." A tko ima Isusa, ima sreću ovoga svijeta.
Možda je ovo premalo za jednu propovijed, ali je stvarno tajna naše vjere i ništa više.Tko želi živjeti mora početi služiti. Želim puno radosti kod toga.
SVETI MATEJ APOSTOL
Evanđeoski tekstovi i Djela apostolska navode Mateja na svim popisima dvanaestorice Isusovih učenika. Prema evanđeljima, bio je carinik, sakupljač poreza na putu koji je, kod Kafarnauma prelazio iz Galileje u Siriju, te je pripadao skupini ljudi, koji su bili neomiljeni i često korumpirani, te od ostalih Židova smatrani i obredno nečistima. Promijenio se, nakon što ga je osobno Isus posjetio i blagovao u njegovoj kući. Spremno se odazvao pozivu, da slijedi Isusa, a prije no što je to učinio, priredio je svečanu gozbu za rođake i prijatelje. Kasnije je taj događaj opisao u svom Evanđelju po Mateju. Kasnija predaja o Mateju donosi mnogo više pojedinosti o njegovu životu. Kao Isusov apostol i propovjednik, obraćao se najprije Židovima te im je prije, nego ih ostavi, napisao Evanđelje na njihovu jeziku. O tome svjedoče neki stari crkveni oci, no u današnjem tekstu Matejeva evanđelja pisanog grčkim jezikom nema jasnih tragova njegova prijevoda s aramejskog. Prema nekim predajama, propovijedao je Židovima oko 15 godina, uključujući i židovske enklave u Etiopiji i na Istoku. Matej u svome evanđelju želi pokazati, da je Isus Bogom obećani Mesija te da se u njemu ostvaruju i obistinjuju sva staro zavjetna proročanstva i obećanja. Ta je značajka očita za Matejevo evanđelje od početka do kraja. Rodoslovljem na početku dokazuje, da je Isus Davidov potomak po tijelu. Djevičansko Isusovo začeće obistinjuje Izaijino proročanstvo, a rođenje u Betlehemu Mihejino. Od 954. godine njegove se relikvije nalaze u Salernu, u Italiji, a oko 1080. g. položene su u crkvu podignutu njemu u čast, koju je osobno posvetio papa sv. Grgur VII. Uz njega na slikama, često je anđeo koji drži pero. Zaštitik je carinika, poreznika, bankara, zaštitara, brokera, računovođa i knjižničara. Blagdan mu je u Rimokatoličkoj Crkvi 21. rujna.
Hodočašće u Međugorje
Autobusna karta za hodočašće u Međugorje 25.26.27. rujna - 2009.
Polazak iz Svetog Đurđa za Međugorje je 25. 9. u 21.00sat
Petak navečer
- Polazak iz Svetog Đurđa za Međugorje je 25. 9. u 21.00sat
- Prvi odmor kod restorana «Macola» (30 min). – stiže se u 0,30 sati)
- Drugi odmor u Trilju (kratko po potrebi)
Prvi dan – Subota -26.9.2009.
- Dolazak u Međugorje oko 6,00-6,30 sati ujutro
- Do 8 sati smještaj u Pansion (ponijeti nešto za doručak)
- Nakon toga odlazak na Podbrdo i molitva krunice
- Oko 12 sati ručak i odmor do 14,00 sati
- U 14,00 sati vožnja busom do prve postaje (brdo Križec - molitva Križnog puta)
- U 16,30 posjet Križu koji „plače“ (veliki križ sa desne strane crkve kojemu iz koljena kaplje voda „suze“
- Od 17 sati prilika za sv. Ispovijed i molitva krunice, Sv. Misa u 18 sati
- 19,30 Večera u Pansionu (odmor do jutra – za umorne ili lijene…, ili po želji).
- U 21,00 sat je klečanje i molitva za one koji budu htjeli i mogli izdržati
Drugi dan: 2.
- Rani doručak - U 7,45 odlazak preko Mostara za Sarajevo ( u Mostaru biti do 9,00 sati, eventualno 9.15 sati)
- Nastaviti put preko Konjica do Sarajeva - U Sarajevu dolazak na «Bašćaršiju» gdje ćemo se zadržati i na ćevapima (dolazak bi bio oko 11,30-11,45 ) - Ćevapi do 13,00 sati ( valuta plaćanja KM ili bos.dinar)
- Odlazak prema crkvi sv. Ilije u Kiseljaku (sv. Misa, za jelo je poznata Kiseljačka pogačica 2,5 KM – inače valuta plaćanja u Kiseljaku su kune, konvertibilne marke, euri...)
- U 16,30 sati nastavak puta prema Zagrebu preko Busovače (piš-puš pauza Doboj ili Derventa, Slavonski Brod, Stari hrastovi, Zagreb prolazak oko 22,00 sata i dolazak u Župu Sv. Đurđ)
Za putovanje ponesite što vam je najpotrebnije-
1.Osobna iskaznica ili putovnica – jasno, provjerite valjanost dokumenata
2.Ugodnu obuću i odjeću, kabanicu kišnu ili kišobran
3. Mali jastučić za spavanje u autobusu.
-Jedino na Bašćaršiji naplaćuju u konvertibilnim markama ili bosanskim dinarima. Čak niti eure ne primaju nego nas šalju u mjenjačnice. Međugorje i Kiseljak prima sve valute.
U Međugorju smo kroz vikend |
|
|
|