2. korizmena nedjelja
Nakon šest dana uze Isus sa sobom Petra, Jakova i Ivana, brata njegova, te ih povede na goru visoku, u osamu, i preobrazi se pred njima. I zasja mu lice kao sunce, a haljine mu postadoše bijele kao svjetlost. I gle: ukazaše im se Mojsije i Ilija te razgovarahu s njime. A Petar prihvati i reče Isusu: "Gospodine, dobro nam je ovdje biti. Ako hoćeš, načinit ću ovdje tri sjenice, tebi jednu, Mojsiju jednu i Iliji jednu." Dok je on još govorio, gle, svijetao ih oblak zasjeni, a glas iz oblaka govoraše: "Ovo je Sin moj, Ljubljeni! U njemu mi sva milina! Slušajte ga!" Čuvši glas, učenici padoše licem na zemlju i silno se prestrašiše. Pristupi k njima Isus, dotakne ih i reče: "Ustanite, ne bojte se!" Podigoše oči, ali ne vidješe nikoga doli Isusa sama. Dok su silazili s gore, zapovjedi im Isus: "Nikomu ne kazujte viđenje dok Sin Čovječji od mrtvih ne uskrsne."
Mt 17,1-9
JE LI APEL ZA ZAŠTITU KOPTSKIH KRŠĆANA UVREDA?
U novije vrijeme podosta se u javnosti čulo o napadima na koptsku kršćansku zajednicu. Kopti su autohtoni narod u Egiptu koji potječu iz faraonskih vremena. Znatno stariji od muslimanskih Arapa. Oni su danas manjina (oko 10 milijuna) i sve su više izloženi otvorenim napadima od strane muslimana.
Na Božić 2009. u Nag Hamadiju ubijeno je šestero Kopta na izlasku iz crkve s mise ponoćke. U novogodišnjoj noći nakon službe Božje, malo iza ponoći (2011), u krvavom napadu u Aleksandriji, ubijena su 23 kršćanina i oko 80 ih je ranjeno. Postoje indicije da je to učinjeno s dosluhom režima! 30. siječnja 2011, oko 200 km južno od Kaira, masakrirano je 11 članova dviju koptskih obitelji. Dodamo li ovome teror nad kršćanima u Iraku (u crkvi u Bagdadu 1. 11.2010. u napadu ubijene 52 osobe, 67 ranjeno), onda slika stanja kršćana na Bliskom istoku postaje jasnija. Egipatskim vlastima stigle su kritike iz nekih zemalja međunarodne zajednice. Ali bez učinka. Na sastanku državnih vođa Arapske lige u egipatskom Sharm El Sheichu, 19. siječnja 2011, arapski političari su reagirali odbojno, striktno odbacujući "pokušaje nekoliko država i stranaka, koje se nastoje umiješati u unutarnje prilike arapskih država vezano za zaštitu manjina" (Frankfurter Allgemeine Zeitung, 20. 1. 2011). O manjinama pak ni riječi.
Reagirao je i papa Benedikt XVI. On je u nekoliko mahova upozorio, poslije atentata na koptske kršćane, da je na Bliskom istoku kršćanima potrebna veća zaštita. Time su se izgleda uvrijeđenima osjetili islamski učenjaci na univerzitetu AIAzhar u Kairu. Izjavili su da zamrzavaju odnose s Vatikanom (dvaput godišnje se organizirao dijalog zajedničkih komisija), jer se papa "iznova negativno očitovao o islamu" i stoga "očekuju ispriku" (FAZ, 21. 1. 2011). Opet o položaju kršćana ni riječi, niti o žrtvama, dakako! Upozorenje na zlodjela doživljava se kao uvreda. Tako se postavljaju u političkom i vjerskom vrhu! A ta bi zaštita upravo trebala stići odozgo! A nje nema! ES
Djelatnici caritasa skupljaju odjeću i ostalo što vam je od garderobe višak u ormarima 27.3.2011. od 9- do 11 sati. VJERONAUK utorak 22.03. -15.00 h -3A 15.30 h -3B Uređenje raspela u Karlovcu U središtu sela: Valenko Đurđica, Bačani Marica, Kuharić Ana, Bačani Đurđica, Janičar Nataša, Kišić Kristina. U Mirnoj ulici: Kosi Ljiljana i Bačani Darinka. Na ulazu u selo: Kraus Dragica i Gizdavec Zlata. Sesvete – Sesvetama - Petica. Župa Podravske Sesvete darovale su 5 klupa za potrebe kapele u našim Sesvetama. Hvala im na tom daru. Za naše potrebe darovane klupe dobro će doći. Hvala vlč. Krunoslavu Kefelji i župljanima Podravskih Sesveta na daru. TAKO, sada sjedimo. Održana je tribina o čitanju Svetog pisma u obiteljima. Hvala predavaču i posjetiteljima. U kiosku za tisak možete nabiti molitvenike za obitelj: tri vrste molitvenika:
|
|
|
|