4. uskrsna nedjelja
U ono vrijeme: Reče Isus: „Ja sam pastir dobri. Pastir dobri život svoj polaže za ovce. Najamnik – koji nije pastir i nije vlasnik ovaca – kad vidi vuka gdje dolazi, ostavlja ovce i bježi, a vuk ih grabi i razgoni: najamnik je i nije mu do ovaca. Ja sam pastir dobri i poznajem svoje i mene poznaju moje, kao što mene poznaje Otac i ja poznajem Oca i život svoj polažem za ovce. Imam i drugih ovaca, koje nisu iz ovog ovčinjaka. I njih treba da dovedem i glas će moj čuti i bit će jedno stado, jedan pastir. Zbog toga me i ljubi Otac što polažem život svoj da ga opet uzmem. Nitko mi ga ne oduzima, nego ja ga sam od sebe polažem. Vlast imam položiti ga, vlast imam opet uzeti ga. Tu zapovijed primih od Oca svoga.“
Iv 10, 11-18
Isus je žrtvovao život svoj za sve ovce svoje. I za dobre i za zle, za velike i malene, ugledne i neugledne. Svi smo mi često sišli s pravoga puta, s puta pravednosti, kao izgubljene ovce. Mnogo i mnogo puta smo sagriješili, a Bog nas je čekao na pokoru i popravak. A komu imamo zahvaliti da nismo u grijesima pozvani na sud Božji? Dobrom Pastiru – Isusu Kristu, Bratu našemu. Žrtvi svete Mise, gdje Isus još uvijek kliče svom nebeskom Ocu: „Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine!“ Isus je vjeran i neće iznevjeriti. A mi?
Od onih uplašenih i raspršenih učenika postaju odvažni svjedoci Isusa Krista. Sad su na sudu Petar i Ivan, ali ne zbog toga, jer su nešto zlo učinili. Sudi im se, jer su činili dobro! Slijedili su svoga Učitelja - koji prođe zemljom čineći dobro i ozdravljajući sve". Ima li što ljudskije i kršćanskije, negoli činiti dobro. Činiti dobro svakom čovjeku, ne zato što smo u strahu ili zato što nas je netko prisilio, je vrhunac nasljedovanja našega Spasitelja.
Možda našu dušu izjedaju sumnje i sami sebe pitamo: Gdje je taj Krist, dobri Pastir, kad su oko nas toliki najamnici i okruženi smo tolikim vukovima sa svih strana? Gdje i kako mi danas možemo čuti glas dobrog Pastira, jasno ga raspoznati i onda slijediti? Okruženi smo radiovalovima. Na sve se strane šire emisije i programi, no ćuti će ih samo onaj koji ima prijemnik. Bez njega ni najbolji program neće značiti ništa - ne čuje se. I imati prijemnik nije dovoljno. Od mnoštva emisija i različitih programa na nama je izabrati ono što nas izgrađuje i obogaćuje na našem putu prema spasenju. Dobri Pastir nas je usmjerio, na nama je da odgovorimo.
U najnovije vrijeme se, nažalost, primjećuje određeno nerazumijevanje prema onima koji se odlučuju za duhovna zvanja. Dok je u prošlim vremenima kršćanski narod još držao svojim ponosom da njegovi sinovi i kćeri idu u crkvene službe i u Bogu posvećeni način života, da u posvemašnjem predanju Bogu ljudima služe, danas kao da se s nekim pritajenim, a katkad čak i otvorenim sažaljenjem promatraju oni koji idu u svećenike, redovnike ili redovnice ("joj pa šteta ga/ju je"). Zbog toga se u cijeloj Crkvi osjeća, više nego ikada, nedostatak duhovnih zvanja.
Nedjeljno razmišljanje
Mnoge stvari današnje tehnike čovjeka jednostavno začuđuju. Koliko smo samo puta gledali ili slušali čovjeka koji je možda umro prije deset ili dvadeset godina, kojega nema među nama.
Koliko bi nam bilo drago čuti riječi osobe koja nam je bila draga i mila, osobito naši roditelji i oni koji su nam činili dobro. A koliko bismo tek dali da možemo danas čuti Isusov glas. Da je netko ono pradavno doba imao tu tehničku napravu da snimi Isusov glas, da nam ga na vrpci, kazeti ili disku sačuva, pa da ga danas možemo čuti. Da se to doživi, čovjek ne bi žalio poći u bilo koji dio zemaljske kugle. No, to nam nije moguće. Samo je moguće da nam se prenesu one riječi koje je Isus nekada izgovorio. I prenose nam se. I slušamo ih svake nedjelje, kad se čita njegova radosna vijest, njegovo evanđelje i bivamo sve znatiželjniji i znatiželjniji. Svi smo mi stvorenja i tražimo svoga Stvoritelja, svi smo dobili dušu i tijelo i tražimo onoga koji nam je to dao. Osjećamo se tako strancima u prirodi i ne razumijemo tko je načinio čudesa prirode poput mora i planina, šuma i rijeka, životinja i cvijeća. Pitamo se, u čijoj je ruci naša sudbina i što će biti sa svijetom. Ima li netko tko će nas zaštititi od bolesti i smrti? Tko će nas osloboditi naših grijeha? Bog nam je uistinu sudbonosno potreban, jer samo On može imati odgovore na naša pitanja. Crkva uči da je Sin Božji postao čovjekom, da odgovori na naša pitanja i zaštitio nas od strahova.
Od najstarijih je vremena bio najomiljeniji način prikazivanja Krista kao dobrog Pastira. Nije to plod ljudske mašte, nego Kristove riječi: "Ja sam pastir dobri! Pastir dobri život svoj polaže za ovce! Ovce moje slušaju moj glas". Isus je prenio punomoć svoje pastirske službe na svoje apostole i njihove nasljednike. Zato je ova nedjelja Dobrog Pastira u isto vrijeme i nedjelja duhovnih zvanja. Po ljudima koji se posebno posvećuju u Crkvi za službu dijeljenja sakramenata, naviještanja Riječi i koji se posebno posvećuju djelima ljubavi, Isus želi biti i danas prisutan, djelotvoran.
Savršen župnik
Savršeni župnik propovijeda točno deset minuta. Pritom oštro osuđuje sve grijehe, ali tako da se nitko ne osjeća povrijeđenim.
Radi od ranoga jutra do ponoći, ali uvijek je svjež i odmoren.
Savršeni župnik zadovoljan je s malim prihodom, uvijek je pristojno odjeven, vozi novi auto, kupuje i studira najnovije knjige, a polovicu svoga prihoda daje za potrebe župe i siromašnih.
Star je 29 godina, a ima 40 godina iskustva.
Uz to još dobro izgleda.
Savršeni župnik izgara u radu s mladeži, a najviše vremena provodi sa starijim ljudima.
Njegovo se ozbiljno i dostojanstveno lice uvijek smiješi, jer on ima smisla za humor koji ga osposobljava da se strogo veže samo za župu.
Savršeni župnik dnevno posjeti desetak obitelji i bolesnika, ali je uvijek u župnom uredu kad ga netko treba.
Savršeni župnik u svemu sluša savjet svoga župnoga vijeća, a donosi samostalne odluke na opće zadovoljstvo svih župljana.
Svim se srcem posvećuje redovitim polaznicima nedjeljne svete mise, a sve vrijeme troši na obraćanje mlakih i rubnih kršćana. Savršeni župnik obično živi u drugoj župi.
Župni vjeronaukPetak -Prva pričest -15.00 h Ponedjeljak -Krizma - 16.00 h |
|
|