7. nedjelja kroz godinu



U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: "Čuli ste da je rečeno: Oko za oko, zub za zub! A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi. Onome tko bi se htio s tobom parničiti da bi se domogao tvoje donje haljine prepusti i gornju. Ako te tko prisili jednu milju, pođi s njim dvije. Tko od tebe što zaište, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoće da mu pozajmiš. Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone da budete sinovi svoga Oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici? I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani? Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!"

Matej 5,38-48

Ljubite svoje neprijatelje!
Isus je rekao prije ovog govora o neprijatelju, Tko ima uši, neka čuje.
Nije to za svako uho, no tko čuje razumjet će a ako razumije, činit će tako.



Na nekim mjestima zakonodavnih dijelova SZ stoje odredbe o tzv. odmjerenoj kazni (lex talionis): "Tko ozlijedi svoga bližnjega, neka mu se učini kako je on učinio: lom za lom, oko za oko, zub za zub - rana koju je on zadao drugome neka se zada i njemu" (Lev 24, 19 20; usp. Izl 21, 23-25; Pnz 19, 21). Iščupamo li takve tekstove iz starozavjetnog teksta, izgledaju okrutni i sramotni za svetu knjigu Židova i kršćana. Oni su, međutim, u vrijeme kad su napisani bili golem korak naprijed na području ljudskih prava. Odmazda ili kazna za učinjenu nepravdu trebala je, prema Hamurabijevu zakoniku (oko 1750. pr. Kr.) i drugim međunarodnim propisima Starog Istoka koji su ušli i u SZ, biti u skladu s nanesenom ozljedom ili štetom. Suprotstavljanje nasilju, uzvraćanje udaraca smatralo se - i još se uvijek smatra - normalnim pravom pojedinaca, grupa i naroda. Isus je u Govoru na gori pozvao svoje sljedbenike da svojim vladanjem uprisutnjuju Božju dobrotu kao što je on sam uprisutnjuje. Isus je odražavao dobrotu Boga koji svojim suncem grije pravedne i nepravedne te svojom kišom zalijeva usjeve dobrih i zlih. Poticaj na nenasilno ponašanje u znak zahvalnosti za Božju dobrotu Isus je izrekao šokantno i pamtljivo u obliku poziva na ljubav prema neprija-teljima i podmetanja drugog obraza kad nas ljudi pljusnu po jednom.

U današnjoj misi starozavjetna podloga ovome njegovu nauku jest odlomak o ljubavi prema bližnjemu, koji je ponajprije pripadnik iste vjerničke i narodne zajednice. Ovdje se trebamo sjetiti starozavjetnih odredaba u prilog pridošlicama i sirotama koje Izraelci ne smiju tlačiti (usp. Izl 22, 21; 23, 9 i dr.). Također je poznato da su pojedini židovski rabini učili kako vjernici trebaju postupati humano prema svim Ljudima. Ipak se među pukom i teolozima Isusova vremena, protezalo mišljenje da je bližnji član vlastitog naroda.



Današnje se čitanje i opet pozabavlja temom ispunjenja zakona, kako to misli i zahtijeva Isus, novi Mojsije.
Prije svega potrebno je nadići stari zakon osvete, koji je ležao u temeljima antičkih civilizacija. Ako nam ovaj zakon danas i izgleda malo neobično, za ono je vrijeme predstavljao značajan napredak, jer je time bio stavljen zasun individualnoj osveti. U Isusovo vrijeme zakon doduše nije bio primjenjivan u svojoj iskonskoj strogoći, no princip je ipak ostao isti. I danas je obujam kazne, koji direktno proporcionalno odgovara obujmu ponašanja, temelj svakog kaznenog prava. Isus priznaje ovo pravo legitimnim, ali ga odmah stavlja u pitanje, u ime jedne veće pravde. Pravno uređenoj kazni, koja ipak uvijek sa sobom donosi rizik novih nasilja, Isus suprotstavlja nenasilje, koje se odriče, zlo vraćati istim sredstvima.
Isus ide još i dalje. On ne zahtijeva tek pasivno odricanje od činjenja nasilja, već i aktivni pristup neprijatelju. Već je Stari zavjet tražio, ljubiti bližnjega kao sebe samoga. Bližnji: to je bio zemljak, Židov, u najboljem slučaju stranac, koji se naselio u Izraelu, ili pridošlica, kojeg je židovski narod prihvatio kao svog člana. Za Isusa svaki čovjek ? i neprijatelj i progonitelj postaje bližnji. Mržnji, koja je prisutna u svakom čovjeku, suprotstavlja ljubav, i to sasvim konkretnu ljubav, koja se izražava u ponašanju i gestama, koje znače gostoljubivost strancu i molitvu za progonitelja.
Naivnost i utopija? Dovoljno je pogledati malo uokolo, kako bi se prepoznalo da je jednostavna miroljubiva gesta često djelotvornija nego neka konferencija o razoružanju. Pravednost se na koncu može ostvariti tek ljubavlju. Strpljivost je jakost nemoćnih. Pogledamo li Isusa, primjer i ideal za takvo držanje, naše je ponašanje ipak preslabo i previše blijedo. Molimo posebno danas i u slijedećem tjednu, da nam svakim danom ponovno daje snagu, činiti male korake u smjeru nenasilja i prihvaćanja.



"Ljubite svoje neprijatelje". Kako li je to snažno! Kako potpuno preokreće naš način razmišljanja i potiče nas da učinimo zaokret u upravljanju vlastitim životom!

Jer… ne krijmo toga, ponekog neprijatelja – malog ili velikog – imamo svi.
Eno ga za vratima susjednog stana; u onoj je tako antipatičnoj gospođi spremnoj na spletkarenje koju nastojim izbjeći svaki puta kad postoji opasnost da uđe sa mnom u lift...
Eno ga u mom rođaku koji je prije trideset godina nanio nepravdu mom ocu, pa ga više ne pozdravljam.
Sjedi za tvojom školskom klupom i nikada, nikada ga nisi pogledao u oči od kada te tužio profesoru…
To je ona djevojka s kojom si hodao, a poslije te ostavila na cjedilu i krenula s drugim.
To je onaj trgovac koji te prevario…
To su oni koji u politici ne misle kao mi, pa ih proglašavamo svojim neprijateljima.
Ima, i bilo je uvijek onih koji vide neprijatelje u svećenicima pa mrze Crkvu.
Sve njih i bezbroj drugih koje nazivamo neprijateljima treba ljubiti!
Ljubiti? Da, Ijubiti! I nemojmo misliti da se možemo olako izvući mijenjajući osjećaj mržnje u neki drugi, tek malo dobrohotniji. Potrebno je mnogo više!
Čuj što Isus o tome kaže:
"Ljubite svoje neprijatelje, dobro činite svojim mrziteljima, blagoslivljajte one koji vas proklinju, molite za one koji vas zlostavljaju."
Vidiš? Isus želi da zlo pobijedimo dobrim. On hoće konkretnu ljubav.
No kako to da Isus daje takvu zapovijed?
Jednostavno: On hoće oblikovati naš život po uzoru na Boga, svoga Oca, koji daje "da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima"
Upravo to. Nismo sami na ovome svijetu: imamo Oca i moramo mu sličiti.

zato: "Ljubite svoje neprijatelje, dobro činite svojim mrziteljima, blagoslivljajte one koji vas proklinju, molite za one koji vas zlostavljaju."


Vjeronauk



KRIZMANICI Srijeda u 15 sati.

PRVOPRIČESNICI petak u 15.00 h.

DJEČJI ZBOR Subota 16.00 h.



Hvala Janičar Kruni, Grgec Damiru, Zvonku Gomaz , Ici Ribaru, Dragi Bahat i Josipu Stančin na uređenju okoliša križa kraj dućana u Kalorvcu i rušenju čempresa.

Proljeće kuca na vrata, pa molim žene da taj prostor oko križa, malo urese s cvijećem.


KAP JURJEVSKE DOBORTE



Darivanje obitelji s više djece, nije čista akcija ili projekt, kako to znamo nazivati ili o tome govoriti, već je to prvenstveno djelo Duha Svetoga.
Neka ne bude to samo dar koji izvučete iz novčanika ili bankomata, već prvenstveno djelo vašeg srca i osjećaj brižnosti nad onima kojih mi nemamo a drugima su blagoslov, to jest i briga i radost..




NOVAK IVAN HRŽENICA BR RADIĆA 31
200
NOVAK MARIJA HRŽENICA BR RADIĆA 31
200
STANČIN ĐURĐICA HRŽENICA LUDBREŠKA 34
400
TUREK ĐURO SV ĐURĐ DRAVSKA 19
200
STANČIN MIRKO HRŽENICA VINOGRADS 12
200
BANJKOVEC JOSIP  HRŽENICA M KRLEŽE 5
200
SRNEC JELKA HRŽENICA RADNIČKA 8
200
MILKOVIĆ VESNA HRŽENICA M KRLEŽE
150
KANIŽAJ ALOJZ SESVETE  VINOGRADSK 45
200






Josipa Smolec
r.1922. iz Sv. Đurđa Cvjetna 35




P
24.02.
Modesto
U
25.02.
Hrvoje
7.30 + Josip Vručina
S
26.02.
Sandra
7.30 +Josipa Smolec
17.00 ML
Č
27.02.
Sv. Donat Zadarski
16.30 +Katarina Gomaz
P
28.02.
Bogoljub
7.30
S
01.03.
Katedra Sv. Petra
7.30 +Marija Petak
N
02.03.
8. nedjelja kroz godinu
8.00 +Bohnec Juraj Roza Premec Ivan Kata + Šalgaj Marija Julijo
9.30 Struga +Jantol Štefica Slavko +Krušelj Marija Josip, Čiril Matilda, Marčec Lucija Stjepan +Andrija Janičar +Horvat Ivan Stjepan i ob. Vukina +Cvetko Slavko Vlado Ivan Maga
11.00 + Grabarić Franjo Marija