1. korizmena nedjelja

Mt 4,1-11
Postolar i vrag
Siromašan postolar u očaju traži pomoć, prihvatio bi i vražju pomoć. Vrag se pojavljuje na vratima i nudi svoju pomoć. Glavni lik je postolar koji traži pomoć od sile zla. Pjesma nam dočarava što je sve čovjek u stanju poduzeti da postane sretniji i bogatiji. Na kraju oslobađa dušu i pobjeđuje zlo. Postolar je svjestan svoje greške, te se obraća Bogu. Bog mu obećava pomoć. Dobro pobjeđuje- Vrag odlazi sam u pakao, a postolar je siguran od smrti.
Poanta: trebamo živjeti pošteno i paziti od koga tražimo pomoć, u suprotnom možemo naštetiti sebi.
ŠENOINE POVJESTICE IMAJU JASNU PORUKU. U NJIMA JE OSUĐIVAO SEBIČNOST, POHLEPU I BRATSKU NESLOGU,
A ISTICAO BORBU ZA OPSTANAK I HRABROST.
Kada jednom navučeš zlo na sebe,
triput teže ga se osloboditi ali upornost se isplati
Kako na kraj s ovom korizmom?
U utorak u 23 sata, jednu uru prije početka čiste srijede ili pepelnice, zazvonila su zvona na našoj župnoj crkvi. Oglasila su da još imamo jednu uru za slavlje, jelo i pilo, maškaranje ili fašnikovanje a potom post i nemrs koji držimo na taj blagdan. Pepeo je stavljen na naše glave a Evanđelje nas je pozvalo na djela ljubavi i jaču molitvu. Kao župnik, u propovijedi sam naglasio da ovom korizmom i pobožnošću ne veličamo samoga sebe nego Boga. Pobožnosti u javnosti ne smiju biti pobožnosti gdje smo mi upadljivi, na prvom mjestu, nego to mjesto prepuštamo Bogu. Postavio sam pitanje prisutnima „zašto danas mnogi odbacuju javnu molitvu, dali je stvarno toliko neprikladna ili je po srijedi hlađenje od naših temelja. Zajednica ne smije odbaciti praksu javno bogoštovlja i reći da to ništa ne vrijedi a pri tome prenaglašavaju da se oni mole kao pojedinac doma, privatno, u skrovitosti. Zato sve pozivam, da koristimo jedno i drugo u ovom korizmenom vremenu kao aktivnu pripravu za proslavu vazmenog otajstva.
Svetkovina svetoga Josipa iz Nazareta
,
U svakoj je crkvi njegov kip ili slika. Prikazuju ga kao srednjovječna čovjeka blagih, ali odlučnih crta, s bradom, u ruci mu je štap, a Dijete Isus u naručju ili uz njega. Slikaju ga i u radionici, sa stolarskim ili tesarskim alatom. Isti Sveti Josip slavi se po kalendaru i 1. svibnja, kao "Josip Radnik" U nas se ime Josip razgranalo u mnogo inačica, muških i ženskih. To su: Josip, Joško, Jozo, Jozan, Jozeta, Jožika, Joža, Josa, Joco, Joja, Pepa, Pepika, Zefo, a u ženskom rodu: Josipa, Jojica, Joka, Sipa, Jozefa, Zefa, Jozefina, Pepa, Pepica, Jocka, Joza, Jozica. Svi oni na Josipovo slave imendan.
A što je s očevima, mojim TATOM?
Sveti Josip- je li to dan očeva!!!
![]() |
Karitasova kutijica –Našoj djeci djelatnici župnog karitasa će podijeliti iza nedjeljnih sv. misa, kutijice u koju će oni stavljat onu kunu koje se odriču za dobro druge djece. Pred uskrs ćemo pokupiti njihove darove i donijeti odluku – kome tim darom pomoći. VJERONAUK utorak -15.00 h -3A 15.30 h -3B Pastoralni plan 19.3. Sv. Josip- častimo pokrajnji oltar u čast Sv. Josipa 25.3. Blagovijest/ Križni put 27.3. Skupljanje odjeće i obuće za potrebe biskupijskog i župnog karitasa U kiosku za tisak možete nabiti molitvenike za obitelj: tri vrste molitvenika:
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
![]() |
|